Catre Tur Virtual
TATOMIR


Acest bărbat (Tatomir) a fost declarat emblema muzeului pentru faptul că el nu personifica nici ţăranul român, nici pe cel balcanic. Oameni de soiul sau pot fi gasiti în Franţa, Italia, Portugalia, Germania, sau chiar în Scandinavia. El a fost ales tocmai pentru că personifică vechiul european. Ne consideram norocoşi că avem astfel de "Vechi Europeni" care mai trăiesc în satele româneşti de astăzi.

Studioul Horia Bernea - Cinema Muzeul Țăranului - Program



23 iunie - 3 iulie 2017


FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE FILM NexT
Ediţia a 11-a
22 - 26 iunie 2017


Abonamentele şi biletele pentru Festivalul Internaţional de Film NexT, se găsesc: * online / * online, la secțiunea Buy Tickets pe pagina de Facebook a festivalului / * la toate punctele de vânzare Eventbook din București și din țara *la casa de bilete a Cinema Muzeul Țăranului (în perioada festivalului: 22-26 iunie) / * în locațiile speciale, în ziua fiecărui eveniment.
Festival Pass: 80 lei; Festival Pass student: 60 lei; Abonament 5 intrări: 50 lei; Abonament 5 intrări student: 35 lei


Vineri, 23 iunie

17:00 – COMPETIŢIE NAŢIONALĂ I + Q&A (99’)
▪Ana vine acasă / Ana Is Coming Home: Emilian Floareș, Romania, 2016, 15’
▪Aprilie, vis / Two Nights in April: Andrei Inizian, Romania, 2017, 19’
▪Cutia albă / The White Box: Mihai Păcurar, Romania, 2016, 18’
▪Noiembrie / November: Ioachim Stroe, Romania, 2016, 24’
▪Pipa, sexul şi omleta / Sex, pipe and omelette: Ana-Maria Comănescu, Romania, 2016, 23’

20:00 – COMPETIŢIE NAŢIONALĂ II + Q&A (101’)
▪Prima noapte / First Night: Andrei Tănase, Romania, 2016, 17’
▪Omul de pe lună / Man on the Moon: Mihnea Aliciu, Romania, 2016, 18’
▪Toate fluviile curg în mare / All Rivers Run to the Sea: Alexandru Badea, Romania, 2016, 25’
▪Sechestrați fără voie / Humans in Frame: Tudor Botezatu, Romania, 2017, 11’
▪Forevers: Raia Al Souliman, Romania, 2017, 30’

Sâmbătă, 24 iunie

17:00 – COMPETIŢIE INTERNAŢIONALĂ I + Q&A (105’)
▪Tărâmul viselor / Dreamlands: Sara Dunlop, UK, 2016, 14’
▪E.W.A: Gigi Ben Artzi, Ukraine, 2016, 8’
▪Veghea / Watchkeeping / Budėjimas: Karolis Kaupinis, Lithuania/Belgium, 2017, 16’
▪Sadhu în Bombay / Sadhu în Bombay: Kabir Mehta, India, 2016, 15’
▪Iepuraşii dracului / Fucking Bunnies / Saatanan Kanit: Niukkanen Teemu, Finland, 2017, 17’
▪Păsărica / Pussy / Cipka: Renata Gasiorowska, Poland, 2016, 8’
▪Regatul / The Kingdom / Il regno: Francesco Fanuele, Italy, 2016, 27’

20:00 – COMPETIŢIE INTERNAŢIONALĂ II + Q&A (108’)
▪Drona melancolică / Melancholic Drone / Melanholični dron: Igor Simić, Serbia, 2016, 7’
▪Jodilerks Dela Cruz, angajata lunii / Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month: Carlo Francisco Manatad, Philippines/Singapore, 2017, 13’
▪Povara / The Burden / Min börda: Niki Lindroth von Bar, Sweden, 2017, 13’
▪Lumina roşie / Red Light / Na cherveno: Toma Waszarow, Bulgaria/Croatia, 2016, 21’
▪Nyo Vweta Nafta: Ico Costa, Portugal /Mozambique
▪Algele din părul tău / The Seaweed in Your Hair / Les Algues dans tes cheveux
▪Dobânzile unite / United Interest
▪Gringo-ul cu ecranul verde / Green Screen Gringo / Tele Verde Gringo

Duminică, 25 iunie

17:00 – COMPETIŢIE INTERNAŢIONALĂ III + Q&A (104’)
▪Vulpe / Fox / Alepou: Jacqueline Lentzou, Greece, 2016, 28’
▪Camuflaj / Camouflage: Imge Özbilge, Belgium, 2016, 6’
▪Discoteca strălucește / The Disco Shines / La disco resplandece: Chema Garcia Ibarra, Turkey/Spain, 2016, 15’
▪Înalte oraşe de oase / High Cities of Bone / Altas Cidades de Ossadas: João Salaviza, Portugal, 2017, 18’
▪Un băiat în largul mării / The Boy in the Ocean / Der Junge Im Meer: Friedrich Tiedtke, Denmark/Germany, 2016, 15’
▪Plecarea / Family Trip: Cătălin Drăghici, Romania, 2017, 22’

20:00 – COMPETIŢIE INTERNAŢIONALĂ IV + Q&A (103’)
▪NO'I: Aline Magrez, Belgium/Vietnam, 2016, 22’
▪Ionaș visează că plouă / Ionaș Dreams of Rain: Dragoș Hanciu, Romania, 2017, 28’
▪Fragmente / Fragments / Estilhaços: José Miguel Ribeiro, Portugal, 2016, 18’
Prietena noastră luna / Our Friend the Moon / Nuestra amiga la luna: Velasco Broca, Spain, 2016, 15’
▪ Dragă Renzo / Dear Renzo / Querido Renzo: Francesco Lezama, Agostina Gálvez, Argentina/Portugal, 2016, 20’

Luni, 26 iunie

19:00 – GALA DE PREMIERE NexT GENERATION II:
▪ Valul uman / The Human Surge / El Auge del Humano: Eduardo Williams, Argentina/Brazil/Portugal, 2016, 100’






Marţi, 27 iunie

18:00 - Povestea iubirii (The History of Love)
Regie: Radu Mihăileanu, 2016 Franţa/Canada/România/SUA, dramă, fantastic, romantic, 134’
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Distribuitor: Transilvania Film

20:30 - Planeta Petrila
Regie: Andrei Dăscălescu, 2016, România, documentar, 80’.
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Distribuitor: Transilvania Film





Miercuri, 28 iunie

18:30 - Planeta Petrila
Regie: Andrei Dăscălescu, 2016, România, documentar, 80’.
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Distribuitor: Transilvania Film

20:15 - Dalida
Regie: Lisa Azuelos, 2016, Franţa, biografic, 124’.
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Distribuitor: Independenţa Film




 

BUCHAREST INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
Ediţia a XIII-a
29 iunie - 2 iulie 2017

Biletele sunt puse in vânzare de către organizator




Joi, 29 iunie

19:00 - ROMANIAN SCREENINGS - CALUP SCURTMETRAJE, 60’
20:30 - THE FURY OF A PATIENT MAN, Regie: Raul Arevalo, Spania, 92’

Vineri, 30 iunie

18:30 - COMPETITION – STRANGE BIRD, Regie: Antonio Ferreira, Franţa, 70’
20:00 - ROMANIAN SCREENINGS - ANA, MON AMOUR, Regie: Călin Peter Netzer, România, 125’

Sâmbătă, 1 iulie

11:30 - COMPETITION – BALOONS, Regie: Mariano Gonzales, Argentina, 65’
13:00 - COMPETITION – CLOSENESS, Regie:Vladimir Balagov, Rusia, 118’
16:30 - COMPETITION – WULU, Regie: Daouda Coulibaly ,Franţa /Senegal, 95’
19:30 - ROMANIAN SCREENINGS - CALUP SCURTMETRAJE, 60’

Duminică, 2 iulie

11:30 - COMPETITION - GABRIEL AND THE MOUNTAIN, Regie: Felipe Barbosa, Brazilia, 128’
15:30 - ROMANIAN SCREENINGS  -CALUP SCURTMETRAJE (reluare), 120’
18:00 - THE NET, Regie: Kim Ki-duk, Coreea, 114’
20:00 - ON THE BEACH AT NIGHT ALONE, Regie: Sans-soo Hong, Coreea, 101’






Luni, 3 iulie  - Liber

****************************************************************

Cinema Muzeul Țăranului - Studioul Horia Bernea 
Strada Monetăriei nr. 3, Sector 1, în incinta Muzeului Naţional al Ţăranului Român
tel. 021.317.96.60


Bilet întreg - 10 lei
Bilet redus (elevi, studenți și pensionari) - 7 lei
Biletele se pot cumpăra și în avans, de pe 
eventbook.ro

 


 


 
inchis