Catre Tur Virtual


Muzeului Naţional al Ţăranului Român are din anul 2007 o editură proprie, Martor. Dar, încă din 1991, editarea unor publicaţii într-un stil propriu, mai aproape de conceptul de carte-obiect, a fost una dintre activităţile prioritare ale muzeului. Sub semnăturile cercetătorilor şi muzeografilor noştri au apărut numeroase titluri. Unele ediţii s-au epuizat rapid, altele pot fi încă găsite la librăria muzeului: carte de specialitate (etnologie şi folclor, antropologie, sociologie, muzeologie), publicaţii bibliofile în ediţii limitate, cărţi-album, reviste, calendare, foi, pliante, mape, afişe, agende. Revista anuală de antropologie şi muzeologie, Martor, publicaţie ajunsă la numărul 15, pune în dezbatere în fiecare număr problemele actuale din domeniu şi experimentele noastre muzeografice.

Studioul Horia Bernea - Cinema Muzeul Țăranului - Program



11 - 18 noiembrie 2018


SĂPTĂMÂNA FILMULUI MAGHIAR, ediția a 12-a
11-18 noiembrie 2018




Luni, 12 noiembrie
18.30 Nemes Jeles László: Sunset (Napszállta)
2018, 142 min., dramă, cu subtitrare în limba română

Marți, 13 noiembrie,
18.00 Scurtmetraje 1: Filme premiate SZFE
2017-2018, 109 min., subtitrat în limba engleză

Fatér Ambrus: Pneumotorax / 2017, 27 min.
2017: Marele premiu, Festivalul de Film Euroshorts, Gdansk, Polonia
2017: Mențiune specială, Festivalul Internațional de Scurtmetraje Friss Hús, Budapesta

Kis Hajni: Last Call / 2018, 27 min.
2018: Cel mai bun film studențesc, Festivalul de Film Sarajevo, Bosnia-Herțegovina
2018: Marele premiu - cel mai bun film, Festivalul Internațional de Scurtmetraje Friss Hús, Budapesta

Szentpéteri Áron: Invizibil / 2017, 32 min.
2017: Mențiune specială, Festivalul Internațional de Scurtmetraje Friss Hús, Budapesta
2017: Cinéfondation, Festivalul Internațional de Film Cannes, Franța
2018: Premiul pentru cel mai bun film, Festivalul Internațional de Filme Studențești TAU, Tel-Aviv, Israel

Kovács István: Asediu / 2018, 23 min.
2018: Oscar studențesc (în prezent este în lista scurtă pentru nominalizări la premiile din 2019), Los Angeles

Miercuri, 14 noiembrie
18.00 Révész Bálint: Trei bunici (Nagyi projekt)
2017, 89 min., documentar, subtitrat în limba română

20.00 Lengyel Balázs: Lajkó, țigan în cosmos (Lajkó – Cigány az űrben)
2018, 90 min., comedie, subtitrat în limba română
Q&A: Lengyel Balázs, Lovas Balázs

Joi, 15 noiembrie
18.00
Koltay Anna, Turán Eszter: BP Underground – Hardcore / Punk
2017, 52 min., documentar, subtitrat în limba engleză

19.00 Breier Ádám: Havana, doar dus (Havanna, csak oda)
2016, 52 min., documentar, subtitrat în limba engleză
Q&A: Breier Ádám
 
20.00 Csuja László: Valea Florilor (Virágvölgy)
2018, 83 min., dramă, subtitrat în limba română

Vineri, 16 noiembrie
18.00
Osgyáni Gábor: Fără planuri n-ajungem nicăieri (Tervek nélkük semmik leszünk)
2016, 50 min., documentar, subtitrat în limba engleză

19.00 Novák Tamás: Un joc imposibil de câștigat (Megnyerhetetlen mérközés)
2017, 50 min., documentar, subtitrat în limba engleză

20.00 Bogdán Árpád: Geneză (Genezis)
2018, 120 min., dramă, subtitrat în limba română

Sâmbătă, 17 noiembrie
18.00 Scurtmetraje 2

2016-2018, 108 min., subtitrat în limba engleză

Csoma Sándor: Nu s-a întâmplat nimic / 2017, 25 min.
Simó Ibolya: Feşăn de comună / 2018, 22 min.
Szilágyi Fanni: Vârsta vărsătorilor / 2016, 21 min.
Deák Kristóf: Cel mai bun joc / 2018, 20 min.
Groșan Cristina: Schimbare în derulare / 2017, 20 min.
Q&A: Groșan Cristina

20.00 Szász János: Măcelarul, curva și chiorul (A hentes, a kurva és a félszemű)
2017, 105 min., dramă, subtitrat în limba română

Duminică, 18 noiembrie
11.00 Albert Hannan Kaminski: Aventurile regelui Solomon (Salamon király kalandjai)
2017, 80 min., film de animație pentru copii, subtitrat în limba română

17.00 Zágoni Bálint: Pe urmele Mânzului Șarg (A Sárga csikó nyomában)
2016, 50 min., documentar, subtitrat în limba română
Q&A: Zágoni Bálint

18.00 Scurtmetraje 3: Filmtett
2016-2018, 73 min., subtitrat în limba română

Vácz Péter: Fața de pernă / 2017, 11 min., animație
Besenyei Katalin: Medicul tatălui meu nu practică / 2017, 15 min.
Ladányi Jancsó Jakob: Cea mai mică planetă a sistemului solar / 2018, 11 min.
Olasz Renátó: Moștenire / 2018, 13 min.
Bodó Sarolta: Cartoflirt / 2018, 2 perc, animație
Verhóczki Ádám: Cucul / 2018, 4 perc, animație
Barkóczi Noémi: 9 metode împotriva sughiţului / 2018, 2 perc, animație
Németh Imre Zoltán: No Problems, No Memories / 2018, 4 perc, animație
Bende Attila: Clonflict / 2018, 3 perc, animație
Paluska Eszter: Jucându-ne / 2018, 1 perc, animație
Csont Zsombor: Felicitare de Crăciun / 2018, 2 min., animație
Kántor Zsolt: Prometeu, chițcanul / 2017, 4 min., animație

19.30 Madarász Isti: Gastronomia unei iubiri (Egy szerelem gasztronómiája)
2017, 88 min., comedie romantică, subtitrat în limba română

Intrarea este liberă.







------------------------

Cinema Muzeul Țăranului - Studioul Horia Bernea
Strada Monetăriei nr. 3, Sector 1, în incinta Muzeului Naţional al Ţăranului Român
tel. 021.317.96.60


Bilet întreg - 10 lei
Bilet redus (elevi, studenți și pensionari) - 7 lei

Biletele se pot cumpăra și în avans, de pe eventbook.ro



Programul casei de bilete:
Marți-Vineri  17:30-20:00
Sâmbătă-Duminică 16:30-20:00



 
inchis