Catre Tur Virtual
3 – 30 iulie 2017


Pentru că e iulie, facem bagajele de vacanță: o traistă cu haine de autor, ceva lucruri dragi, de design interior, culorile pentru vopsit zilele și nopțile și niște hârtie manuală, numai bună de transformat în vederi din vacanță. Mai punem și o tolbă cu povești, unele chiar muzicale și mai apare și un joc, hop-țop. Iar deasupra la toate, steagul de vacanță.

Dacă nu ai toate cele acasă, le poți face cu mâinile tale la atelierele de la Muzeul Nașional al Țăranului Român, în sala Acvariu, din 3 până pe 30 iulie 2017.

Și pentru că ne dorim ca toată lumea să aibă parte de-o vacanță frumoasă, află că unele ateliere sunt pentru copii de la doi la optzeci și ceva de ani. Citește cu atenție pentru ce grupă de vârstă a fost conceput atelierul, sună-l pe artistul sau pe educatorul muzeal cu care vrei să te joci/echipezi de vacanță, înscrie-te și gata.

Preț/atelier: 15 lei pentru fiecare participant.



Luni, 3 iulie

10.00-11.30 Traista cu povești (I) cu Ruxandra Grigorescu, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

12.00-13.30 Jocuri mețeriste (I) cu Valentina Bâcu, informații aici și înscrieri la telefon: 0742.011.027

Marți, 4 iulie

10.00-11.30 Traista cu povești (II) cu Ruxandra Grigorescu, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

12.00-13.30 Jocuri mețeriste (II) cu Valentina Bâcu, informații aici și înscrieri la telefon: 0742.011.027

Miercuri, 5 iulie

10.00-11.30 Atelier de hârtie manuală cu Sașa Liviu Stoianovici, la Atelierul de carte, informații aici și înscrieri la adresa de email s.l.stoianovici@gmail.com

12.00-13.30 Pictură pe diverse suporturi – Culorile zilei, culorile nopții cu Ruxandra Grigorescu, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

Joi, 6 iulie

10.00-11.30 Desen cu flori și mirodenii cu Andreea Botezan, informații aici și înscrieri pe adresa de mail: andreeabotezan@yahoo.com și telefonic:
0744.685.075.

12.00-13.30 Atelier de confecționat steaguri de vacanță cu Andreea Botezan, informații aici și înscrieri pe adresa de mail: andreeabotezan@yahoo.com și telefonic:
0744.685.075.

Vineri, 7 iulie

10.00-11.30 Pictură pe sticlă cu Bogdan Herăscu, informații aici și înscrieri la telefon: 0726.237.376

10.00-11.30 Atelier de hârtie manuală cu Sașa Liviu Stoianovici, la Atelierul de carte, informații aici și înscrieri la adresa de email s.l.stoianovici@gmail.com

12.00-13.00 Povești cu urechi cu Călin Torsan, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

Sâmbătă, 8 iulie

10.00-11.30 Atelier de modelaj în lut cu Crina Cranta, informații aici și înscrieri la telefon: 0727.015.825

10.00-11.30 Cusături cu Lidia Stareș (La Nuiele), informații aici și înscrieri la telefon: 0722.798.284

Luni, 10 iulie

10.00-11.30 Haina – proiect de design vestimentar (I) cu Ruxandra Grigorescu, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

12.00-13.30 Jocuri mețeriste (I) cu Valentina Bâcu, informații aici și înscrieri la telefon: 0742.011.027

Marți, 11 iulie

10.00-11.30 Haina – proiect de design vestimentar (II) cu Ruxandra Grigorescu, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

12.00-13.30 Jocuri mețeriste (II) cu Valentina Bâcu, informații aici și înscrieri la telefon: 0742.011.027

Miercuri, 12 iulie

10.00-11.30 Cusături cu Lidia Stareș, informații aici și înscrieri la telefon: 0722.798.284

10.00-11.30 Atelier de hârtie manuală cu Sașa Liviu Stoianovici, la Atelierul de carte, informații aici și înscrieri la adresa de email s.l.stoianovici@gmail.com

12.00-13.30 Pictură pe diverse suporturi – Culorile zilei, culorile nopții cu Ruxandra Grigorescu, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

Joi, 13 iulie

10.00-11.30 Desen cu flori și mirodenii cu Andreea Botezan, informații aici și înscrieri pe adresa de mail: andreeabotezan@yahoo.com și telefonic:
0744.685.075.

12.00-13.30 Atelier de confecționat steaguri de vacanță cu Andreea Botezan, informații aici și înscrieri pe adresa de mail: andreeabotezan@yahoo.com și telefonic:
0744.685.075.

Vineri, 14 iulie

10.00-11.30 Pictură pe sticlă cu Bogdan Herăscu, informații aici și înscrieri la telefon: 0726.237.376

10.00-11.30 Atelier de hârtie manuală cu Sașa Liviu Stoianovici, la Atelierul de carte, informații aici și înscrieri la adresa de email s.l.stoianovici@gmail.com

12.00-13.00 Povești cu urechi cu Călin Torsan, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

Sâmbătă, 15 iulie

10.00-11.30 Atelier de modelaj în lut cu Crina Cranta, informații aici și înscrieri la telefon: 0727.015.825

Luni, 17 iulie

10.00-11.30 Perna cu vise (I) - cu Ruxandra Grigorescu, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

10.00-11.30 Cusături cu Lidia Stareș (La Nuiele), informații aici și înscrieri la telefon: 0722.798.284

Marți, 18 iulie

10.00-11.30 Perna cu vise (II) - cu Ruxandra Grigorescu, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

10.00-11.30 Cusături cu Lidia Stareș (La Nuiele), informații aici și înscrieri la telefon: 0722.798.284

12.00-13.30 Jocuri mețeriste (I) cu Valentina Bâcu, informații aici și înscrieri la telefon: 0742.011.027

Miercuri, 19 iulie

10.00-11.30 Povești senzoriale cu Raluca Oprea-Minoiu, informații aici și înscrieri la adresa de email raluca.minoiu@muzeultaranuluiroman.ro

12.00-13.30 Pictură pe diverse suporturi – Culorile zilei, culorile nopții cu Ruxandra Grigorescu, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

Joi, 20 iulie

10.00-11.30 Povești senzoriale cu Raluca Oprea-Minoiu, informații aici și înscrieri la adresa de email raluca.minoiu@muzeultaranuluiroman.ro

12.00-13.30 Jocuri mețeriste (II) cu Valentina Bâcu, informații aici și înscrieri la telefon: 0742.011.027

Vineri, 21 iulie

10.00-11.30 Pictură pe sticlă cu Bogdan Herăscu, informații aici și înscrieri la telefon: 0726.237.376

12.00-13.00 Povești cu urechi cu Călin Torsan, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

Sâmbătă, 22 iulie

10.00-11.30 Atelier de modelaj în lut cu Crina Cranta, informații aici și înscrieri la telefon: 0727 015 825

10.00-11.30 Țesături cu Lidia Stareș (La Nuiele), informații aici și înscrieri la telefon: 0722.798.284

Luni, 24 iulie

10.00-11.30 Traista cu povești (I) cu Ruxandra Grigorescu, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

Marți, 25 iulie

10.00-11.30 Traista cu povești (II) cu Ruxandra Grigorescu, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

12.00-13.30 Povești senzoriale cu Raluca Oprea-Minoiu, informații aici și înscrieri la adresa de email raluca.minoiu@muzeultaranuluiroman.ro

Miercuri, 26 iulie

10.00-11.30 Țesături cu Lidia Stareș (La Nuiele), informații aici și înscrieri la telefon: 0722.798.284

10.00-11.30 Jocuri mețeriste (I) cu Valentina Bâcu, informații aici și înscrieri la telefon: 0742.011.027

12.00-13.30 Pictură pe diverse suporturi – Culorile zilei, culorile nopții cu Ruxandra Grigorescu, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

Joi, 27 iulie

10.00-11.30 Țesături cu Lidia Stareș (La Nuiele), informații aici și înscrieri la telefon: 0722.798.284

10.00-11.30 Jocuri mețeriste (II) cu Valentina Bâcu, informații aici și înscrieri la telefon: 0742.011.027

12.00-13.30 Povești senzoriale cu Raluca Oprea-Minoiu, informații aici și înscrieri la adresa de email raluca.minoiu@muzeultaranuluiroman.ro

Vineri, 28 iulie

10.00-11.30 Țesături cu Lidia Stareș (La Nuiele), informații aici și înscrieri la telefon: 0722.798.284

10.00-11.30 Pictură pe sticlă cu Bogdan Herăscu, informații aici și înscrieri la telefon: 0726.237.376

12.00-13.00 Povești cu urechi cu Călin Torsan, informații aici și înscrieri la telefon: 021.317.96.59

Sâmbătă, 29 iulie

10.00-11.30 Atelier de modelaj în lut cu Crina Cranta, informații aici și înscrieri la telefon: 0727.015.825




 


 

Studioul Horia Bernea - Cinema Muzeul Țăranului - Program



24 iunie - 3 iulie 2017


FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE FILM NexT
Ediţia a 11-a
22 - 26 iunie 2017


Abonamentele şi biletele pentru Festivalul Internaţional de Film NexT, se găsesc: * online / * online, la secțiunea Buy Tickets pe pagina de Facebook a festivalului / * la toate punctele de vânzare Eventbook din București și din țara *la casa de bilete a Cinema Muzeul Țăranului (în perioada festivalului: 22-26 iunie) / * în locațiile speciale, în ziua fiecărui eveniment.
Festival Pass: 80 lei; Festival Pass student: 60 lei; Abonament 5 intrări: 50 lei; Abonament 5 intrări student: 35 lei



Sâmbătă, 24 iunie

17:00 – COMPETIŢIE INTERNAŢIONALĂ I + Q&A (105’)
▪Tărâmul viselor / Dreamlands: Sara Dunlop, UK, 2016, 14’
▪E.W.A: Gigi Ben Artzi, Ukraine, 2016, 8’
▪Veghea / Watchkeeping / Budėjimas: Karolis Kaupinis, Lithuania/Belgium, 2017, 16’
▪Sadhu în Bombay / Sadhu în Bombay: Kabir Mehta, India, 2016, 15’
▪Iepuraşii dracului / Fucking Bunnies / Saatanan Kanit: Niukkanen Teemu, Finland, 2017, 17’
▪Păsărica / Pussy / Cipka: Renata Gasiorowska, Poland, 2016, 8’
▪Regatul / The Kingdom / Il regno: Francesco Fanuele, Italy, 2016, 27’

20:00 – COMPETIŢIE INTERNAŢIONALĂ II + Q&A (108’)
▪Drona melancolică / Melancholic Drone / Melanholični dron: Igor Simić, Serbia, 2016, 7’
▪Jodilerks Dela Cruz, angajata lunii / Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month: Carlo Francisco Manatad, Philippines/Singapore, 2017, 13’
▪Povara / The Burden / Min börda: Niki Lindroth von Bar, Sweden, 2017, 13’
▪Lumina roşie / Red Light / Na cherveno: Toma Waszarow, Bulgaria/Croatia, 2016, 21’
▪Nyo Vweta Nafta: Ico Costa, Portugal /Mozambique
▪Algele din părul tău / The Seaweed in Your Hair / Les Algues dans tes cheveux
▪Dobânzile unite / United Interest
▪Gringo-ul cu ecranul verde / Green Screen Gringo / Tele Verde Gringo

Duminică, 25 iunie

17:00 – COMPETIŢIE INTERNAŢIONALĂ III + Q&A (104’)
▪Vulpe / Fox / Alepou: Jacqueline Lentzou, Greece, 2016, 28’
▪Camuflaj / Camouflage: Imge Özbilge, Belgium, 2016, 6’
▪Discoteca strălucește / The Disco Shines / La disco resplandece: Chema Garcia Ibarra, Turkey/Spain, 2016, 15’
▪Înalte oraşe de oase / High Cities of Bone / Altas Cidades de Ossadas: João Salaviza, Portugal, 2017, 18’
▪Un băiat în largul mării / The Boy in the Ocean / Der Junge Im Meer: Friedrich Tiedtke, Denmark/Germany, 2016, 15’
▪Plecarea / Family Trip: Cătălin Drăghici, Romania, 2017, 22’

20:00 – COMPETIŢIE INTERNAŢIONALĂ IV + Q&A (103’)
▪NO'I: Aline Magrez, Belgium/Vietnam, 2016, 22’
▪Ionaș visează că plouă / Ionaș Dreams of Rain: Dragoș Hanciu, Romania, 2017, 28’
▪Fragmente / Fragments / Estilhaços: José Miguel Ribeiro, Portugal, 2016, 18’
Prietena noastră luna / Our Friend the Moon / Nuestra amiga la luna: Velasco Broca, Spain, 2016, 15’
▪ Dragă Renzo / Dear Renzo / Querido Renzo: Francesco Lezama, Agostina Gálvez, Argentina/Portugal, 2016, 20’

Luni, 26 iunie

19:00 – GALA DE PREMIERE NexT GENERATION II:
▪ Valul uman / The Human Surge / El Auge del Humano: Eduardo Williams, Argentina/Brazil/Portugal, 2016, 100’






Marţi, 27 iunie

18:00 - Povestea iubirii (The History of Love)
Regie: Radu Mihăileanu, 2016 Franţa/Canada/România/SUA, dramă, fantastic, romantic, 134’
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Distribuitor: Transilvania Film

20:30 - Planeta Petrila
Regie: Andrei Dăscălescu, 2016, România, documentar, 80’.
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Distribuitor: Transilvania Film





Miercuri, 28 iunie

18:30 - Planeta Petrila
Regie: Andrei Dăscălescu, 2016, România, documentar, 80’.
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Distribuitor: Transilvania Film

20:15 - Dalida
Regie: Lisa Azuelos, 2016, Franţa, biografic, 124’.
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Distribuitor: Independenţa Film




 

BUCHAREST INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
Ediţia a XIII-a
29 iunie - 2 iulie 2017

Biletele sunt puse in vânzare de către organizator




Joi, 29 iunie

19:00 - ROMANIAN SCREENINGS - CALUP SCURTMETRAJE, 60’
20:30 - THE FURY OF A PATIENT MAN, Regie: Raul Arevalo, Spania, 92’

Vineri, 30 iunie

18:30 - COMPETITION – STRANGE BIRD, Regie: Antonio Ferreira, Franţa, 70’
20:00 - ROMANIAN SCREENINGS - ANA, MON AMOUR, Regie: Călin Peter Netzer, România, 125’

Sâmbătă, 1 iulie

11:30 - COMPETITION – BALOONS, Regie: Mariano Gonzales, Argentina, 65’
13:00 - COMPETITION – CLOSENESS, Regie:Vladimir Balagov, Rusia, 118’
16:30 - COMPETITION – WULU, Regie: Daouda Coulibaly ,Franţa /Senegal, 95’
19:30 - ROMANIAN SCREENINGS - CALUP SCURTMETRAJE, 60’

Duminică, 2 iulie

11:30 - COMPETITION - GABRIEL AND THE MOUNTAIN, Regie: Felipe Barbosa, Brazilia, 128’
15:30 - ROMANIAN SCREENINGS  -CALUP SCURTMETRAJE (reluare), 120’
18:00 - THE NET, Regie: Kim Ki-duk, Coreea, 114’
20:00 - ON THE BEACH AT NIGHT ALONE, Regie: Sans-soo Hong, Coreea, 101’






Luni, 3 iulie  - Liber

****************************************************************

Cinema Muzeul Țăranului - Studioul Horia Bernea 
Strada Monetăriei nr. 3, Sector 1, în incinta Muzeului Naţional al Ţăranului Român
tel. 021.317.96.60


Bilet întreg - 10 lei
Bilet redus (elevi, studenți și pensionari) - 7 lei
Biletele se pot cumpăra și în avans, de pe 
eventbook.ro

 


 


 
inchis