Catre Tur Virtual
Arhiva de film a Muzeului Naţional al Ţăranului Român va propune doua filmuleţe:

1. Inceputul - un material documentar despre desfacerea muzeului paritdului si facerea Muzeului Taranului Roman (1990-1996)
2. Lob der Arbeit (Onoare Muncii!) - un montaj realizat cu ocazia expozitiei Realismus vs. Realitat, Viena, aprilie-mai 2006

Studioul Horia Bernea - Cinema Muzeul Țăranului - Program



24 iunie - 3 iulie 2017


FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE FILM NexT
Ediţia a 11-a
22 - 26 iunie 2017


Abonamentele şi biletele pentru Festivalul Internaţional de Film NexT, se găsesc: * online / * online, la secțiunea Buy Tickets pe pagina de Facebook a festivalului / * la toate punctele de vânzare Eventbook din București și din țara *la casa de bilete a Cinema Muzeul Țăranului (în perioada festivalului: 22-26 iunie) / * în locațiile speciale, în ziua fiecărui eveniment.
Festival Pass: 80 lei; Festival Pass student: 60 lei; Abonament 5 intrări: 50 lei; Abonament 5 intrări student: 35 lei



Sâmbătă, 24 iunie

17:00 – COMPETIŢIE INTERNAŢIONALĂ I + Q&A (105’)
▪Tărâmul viselor / Dreamlands: Sara Dunlop, UK, 2016, 14’
▪E.W.A: Gigi Ben Artzi, Ukraine, 2016, 8’
▪Veghea / Watchkeeping / Budėjimas: Karolis Kaupinis, Lithuania/Belgium, 2017, 16’
▪Sadhu în Bombay / Sadhu în Bombay: Kabir Mehta, India, 2016, 15’
▪Iepuraşii dracului / Fucking Bunnies / Saatanan Kanit: Niukkanen Teemu, Finland, 2017, 17’
▪Păsărica / Pussy / Cipka: Renata Gasiorowska, Poland, 2016, 8’
▪Regatul / The Kingdom / Il regno: Francesco Fanuele, Italy, 2016, 27’

20:00 – COMPETIŢIE INTERNAŢIONALĂ II + Q&A (108’)
▪Drona melancolică / Melancholic Drone / Melanholični dron: Igor Simić, Serbia, 2016, 7’
▪Jodilerks Dela Cruz, angajata lunii / Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month: Carlo Francisco Manatad, Philippines/Singapore, 2017, 13’
▪Povara / The Burden / Min börda: Niki Lindroth von Bar, Sweden, 2017, 13’
▪Lumina roşie / Red Light / Na cherveno: Toma Waszarow, Bulgaria/Croatia, 2016, 21’
▪Nyo Vweta Nafta: Ico Costa, Portugal /Mozambique
▪Algele din părul tău / The Seaweed in Your Hair / Les Algues dans tes cheveux
▪Dobânzile unite / United Interest
▪Gringo-ul cu ecranul verde / Green Screen Gringo / Tele Verde Gringo

Duminică, 25 iunie

17:00 – COMPETIŢIE INTERNAŢIONALĂ III + Q&A (104’)
▪Vulpe / Fox / Alepou: Jacqueline Lentzou, Greece, 2016, 28’
▪Camuflaj / Camouflage: Imge Özbilge, Belgium, 2016, 6’
▪Discoteca strălucește / The Disco Shines / La disco resplandece: Chema Garcia Ibarra, Turkey/Spain, 2016, 15’
▪Înalte oraşe de oase / High Cities of Bone / Altas Cidades de Ossadas: João Salaviza, Portugal, 2017, 18’
▪Un băiat în largul mării / The Boy in the Ocean / Der Junge Im Meer: Friedrich Tiedtke, Denmark/Germany, 2016, 15’
▪Plecarea / Family Trip: Cătălin Drăghici, Romania, 2017, 22’

20:00 – COMPETIŢIE INTERNAŢIONALĂ IV + Q&A (103’)
▪NO'I: Aline Magrez, Belgium/Vietnam, 2016, 22’
▪Ionaș visează că plouă / Ionaș Dreams of Rain: Dragoș Hanciu, Romania, 2017, 28’
▪Fragmente / Fragments / Estilhaços: José Miguel Ribeiro, Portugal, 2016, 18’
Prietena noastră luna / Our Friend the Moon / Nuestra amiga la luna: Velasco Broca, Spain, 2016, 15’
▪ Dragă Renzo / Dear Renzo / Querido Renzo: Francesco Lezama, Agostina Gálvez, Argentina/Portugal, 2016, 20’

Luni, 26 iunie

19:00 – GALA DE PREMIERE NexT GENERATION II:
▪ Valul uman / The Human Surge / El Auge del Humano: Eduardo Williams, Argentina/Brazil/Portugal, 2016, 100’






Marţi, 27 iunie

18:00 - Povestea iubirii (The History of Love)
Regie: Radu Mihăileanu, 2016 Franţa/Canada/România/SUA, dramă, fantastic, romantic, 134’
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Distribuitor: Transilvania Film

20:30 - Planeta Petrila
Regie: Andrei Dăscălescu, 2016, România, documentar, 80’.
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Distribuitor: Transilvania Film





Miercuri, 28 iunie

18:30 - Planeta Petrila
Regie: Andrei Dăscălescu, 2016, România, documentar, 80’.
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Distribuitor: Transilvania Film

20:15 - Dalida
Regie: Lisa Azuelos, 2016, Franţa, biografic, 124’.
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Distribuitor: Independenţa Film




 

BUCHAREST INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
Ediţia a XIII-a
29 iunie - 2 iulie 2017

Biletele sunt puse in vânzare de către organizator




Joi, 29 iunie

19:00 - ROMANIAN SCREENINGS - CALUP SCURTMETRAJE, 60’
20:30 - THE FURY OF A PATIENT MAN, Regie: Raul Arevalo, Spania, 92’

Vineri, 30 iunie

18:30 - COMPETITION – STRANGE BIRD, Regie: Antonio Ferreira, Franţa, 70’
20:00 - ROMANIAN SCREENINGS - ANA, MON AMOUR, Regie: Călin Peter Netzer, România, 125’

Sâmbătă, 1 iulie

11:30 - COMPETITION – BALOONS, Regie: Mariano Gonzales, Argentina, 65’
13:00 - COMPETITION – CLOSENESS, Regie:Vladimir Balagov, Rusia, 118’
16:30 - COMPETITION – WULU, Regie: Daouda Coulibaly ,Franţa /Senegal, 95’
19:30 - ROMANIAN SCREENINGS - CALUP SCURTMETRAJE, 60’

Duminică, 2 iulie

11:30 - COMPETITION - GABRIEL AND THE MOUNTAIN, Regie: Felipe Barbosa, Brazilia, 128’
15:30 - ROMANIAN SCREENINGS  -CALUP SCURTMETRAJE (reluare), 120’
18:00 - THE NET, Regie: Kim Ki-duk, Coreea, 114’
20:00 - ON THE BEACH AT NIGHT ALONE, Regie: Sans-soo Hong, Coreea, 101’






Luni, 3 iulie  - Liber

****************************************************************

Cinema Muzeul Țăranului - Studioul Horia Bernea 
Strada Monetăriei nr. 3, Sector 1, în incinta Muzeului Naţional al Ţăranului Român
tel. 021.317.96.60


Bilet întreg - 10 lei
Bilet redus (elevi, studenți și pensionari) - 7 lei
Biletele se pot cumpăra și în avans, de pe 
eventbook.ro

 


 


 
inchis