Catre Tur Virtual
În mod special remarcăm donaţiile colecţionarilor Marian şi Luminiţa Iacob (185 piese – icoane pe lemn şi pristornice din sec. XIX şi XX din zona Munteniei), valoroasa colecţie de pristornice circulare a lui Constantin Movileanu-Bobulescu (8 piese de sec. XIX din Moldova), care au aparţinut străbunicului donatorului, cunoscut prescurar din Iaşi (Costache Movileanu), toate inscripţionate în chirilică precum şi cele câteva zeci de icoane pe lemn şi glajă donate muzeului în anul centenarului de Manola Cristina Ciobanu, urmaşa colecţionarului Corneliu Anton Ciobanu.

Patrimoniul este completat de o colecţie de peste 7.000 de ouă încondeiate donată de familia doctorilor Maria şi Nicolae Zahacinschi.

Achiziţionarea celor şase biserici de lemn din judeţele Arad şi Hunedoara, purtătoare ale unei întregi istorii religioase şi civice româneşti (patru conservate „in situ\", iar două, în incinta muzeului), dezvoltă considerabil şi semnificativ nu doar patrimoniul, ca atare, al instituţiei, cât, mai ales, posibilităţile acesteia de a îmbogăţi cunoştinţele şi viaţa spirituală a vizitatorilor, oferindu-le ocazia de a aprecia nemijlocit ingeniozitatea şi măiestria meşterilor-ţărani de a construi edificii de cult şi de a imagina şi picta scene relevante din marele Ciclu Hristologic (Cina, Judecata, Patimile Mântuitorului, Drumul spre Golgota, Purtarea Crucii, Răstignirea), momente din Geneză, Chipul Măriei cu Pruncul, arhangheli, îngeri, prooroci ş.a. Inedită şi de mare valoare este apoi colecţia Ţări străine alcătuită din obiecte tradiţionale, de uz casnic şi decorative, în număr de peste 4.000, provenite din schimburi şi colaborări internaţionale, care oferă o bază temeinică cercetărilor comparate pentru o mai bună cunoaştere a participării diferitelor popoare la constituirea patrimoniului cultural universal.

Studioul Horia Bernea - Cinema Muzeul Țăranului - Program



23 septembrie - 2 octombrie 2017



Sâmbătă, 23 septembrie

16:00 - Ţara moartă

Regie: Radu Jude, 2017, România, documentar, 88’.
Acordul părinţilor pentru copiii sub 12 ani
Subtitrat în limba engleză
Distribuitor: MicroFilm

17:45 - Calea Lactee (On The Milky Road)
Regie: Emir Kusturica, 2016, Serbia/Marea Britanie/SUA, dramă, 125’
Nerecomandat copiilor sub 15 ani
Distribuitor: Independenţa Film





20:00 - Un pas în urma serafimilor
Regie: Daniel Sandu, 2017, România, dramă, 150’
Nerecomandat copiilor sub 15 ani
Subtitrat în limba engleză
Distribuitor: MicroFilm

Duminică, 24 septembrie

16:00 - Perfect sănătos

Regie: Anca Damian, 2017, România, dramă, 109’
Nerecomandat copiilor sub 15 ani
Subtitrat în limba engleză
Distribuitor: Aparte Film

18:30 - Waiting for August

Belgia, 2014, R: Teodora Ana Mihai, 88’
Intrare liberă
Documentar în cadrul expoziției Minunata lume nouă
Documentartul  va fi difuzat în original, cu subtitrări în limba engleză.





20:15 - Calea Lactee (On The Milky Road)
Regie: Emir Kusturica, 2016, Serbia/Marea Britanie/SUA, dramă, 125’
Nerecomandat copiilor sub 15 ani
Distribuitor: Independenţa Film

Luni, 25 septembrie

Nu se proiectează filme


 

FESTIVALUL DOCUMENTARULUI ROMÂNESC
DOCUART FEST


26 septembrie - 2 octombrie



Marţi, 26 septembrie

19:00
– Gala de deschidere – Secondo Me, R:Pavel Cuzuioc / 79′

Miercuri, 27 septembrie – Intrarea liberă

14:00 – Source
/ R: Alexandru Iamandiu / 10′ / 2017
14:30 – O viață ratată / R: Eugeniu Bocancea / 21′ / 2016
15:00 – Circul foamei / R: Eugen Dediu-Sandu / 16′ / 2017
15:30 – Padre / R: Rista Enxhi / 14′ / 2015
16:00 – Matache. Berzei – Buzești / R: Dragos Lumpan / 84′ / 2017
18:00 – Camera obscură / R: Gheorghe Preda / 86′ / 2016

19:45 – Schița de portret – Vlad Druck / 90′
-Obsesia / R: Vlad Druck 20′ / 1993
-For Whom the bells toll? / R: Vlad Druck 19′ / 2004
-Goliciune / R: Vlad Druck 26′ / 1989
-Vive la femme! / R: Vlad Druck 21′ / 1989

Joi, 28 septembrie – Intrarea liberă

13:30 – Bryan – Ilie / R: Sebastian Condurache / 20′ / 2016
14:00 – Esmeralda / R: Andrei Tache Codreanu / 16′ / 2017
14:30 – Matei Visniec, rege la Avignon / R: Andreea Stiliuc / 60′
15:45 – Ionaș visează că plouă / R: Dragoș Hanciu / 28′ / 2017
16:40 – Mereu pe fugă, dar nu și astăzi / R: Ioana Grigore / 23′
17:30 – Souvenirs de Iași / R: Romulus Balazs / 54′ / 2016

19:00 – La început a fost documentarul
-Blestemul aurului / R: Eugen Leahu
-Cazul Horia Viorel / R: Cristian Mungiu (1996)
-Hotel Cișmigiu / R: Florin Iepan (1992)
-Și ei sint ai noștri / R: Radu Tudor Muntean (1992)
-Linia fierbinte / R: Calin Peter Netzer
-Zile albe / R: Ionuţ Teianu (1990)
-Gândacul de bucătărie / R: Adrian Sitaru
-Peste truda vieții, inima mea e o pasăre de foc cucerind universul / R: Ovidiu Bose Paștina (1978)
-Adrian Copilul Minune / R: Cătălin Mitulescu (1999)
-Soma / R: Florin Șerban (2000)

Vineri, 29 septembrie – Intrarea liberă

13:30 – Rise Up
/ R: Adrian Moisoiu, Marius Mihordescu / 9′ / 2017
14:00 – Săracul Arpi / R: Szilard Serestely / 22′ / 2016
14:40 – Interzis…la apă plată! / R: Ioan Vintilă / 14′ / 2016
15:10 – Refractara / R: Ioana Trifu / 19′ / 2017
15:40 – Faptele sunt cunoscute / R: Gabriel Tempea / 68′ / 2015
17:10 – #CălătoreșteCuMine / R: Horia Hateg / 55′ / 2017
18:20 – Scrisoare din Orașul Nou / R:Titus Mesaroș / 10′ / 1978
Craiova văzută din car / R: Titus Mesaroș / 10′ / 1974

19:00 – Focus – Copel Moscu
-Seraliştii – 14’ (1982)
-Căutătorii de aur – 13′ (1983)
-Vârsta de aramă – 11′ (1987)
-Marşul poştaşilor – 11′ (1987)
-Pe malul Ozanei – 13’ (1984)
-Şcoala mea iubită – 12′ (1988)
-Va veni o zi – 12’ (1990)
-Intrarea unui tren în gară – 11’

Sâmbătă, 30 septembrie – Intrarea liberă

11:30 – Masterclass – Cristian Tudor Popescu
. Subficțiunea documentară a ororii. Lagărul și boma atomică. / 120′
13:30 – Avanpremieră lansare album foto PROTEST
14:00 – Tehnic artistic / R: Daniel Oprea / 14′ / 2016
14:30 – Cine iubește și lasă / R: Galușca Victor / 17′ / 2016
15:00 – Nicu Ionita, un supravietuitor al “Experimentului Pitești” / R: Gabriela Baiardi / 55′ / 2016
16:15 – Momente de tăcere / R: Ion Donica / 60′ / 2017
17:30 – Enescu Experience / R: Diana Iabrașu, Alexandru Condurache / 51′ / 2015
19:00 – Decernarea premiilor Docuart Fest 2017

Duminică, 1 octombrie – Intrarea liberă

11:30 – Masterclass – Vlad Druck. Poligon Cinematografic / 120′
15:00 – Anii mei de film / R: Ruxandra Nae / 19′
15:30 – Nico, între Z-uri și o chitară / R: Diana Marina Tendeleu / 17′
16:00 – Nicoleta / R: Dan Cimpoeşu / 19′
16:30 – Bune și blânde / R: Florin Andreescu / 30′
17:15 – Frații Manakia. Jurnalul unei lungi priviri înapoi / R: Eliza Zdru / 91′
19:00 – Varză, cartofi și alți demoni / R: Serban Georgescu / 64′ /
20:30 – Variatiuni pe un nume / R: Violeta Gorgos / 74′ / 2016

Luni, 2 octombrie

20:00 - Koudelka Shooting Holy Land
+ Q&A
cu editorul, co-scenaristul filmului si alţi invitați. Discuţii în limba engleză.
Subtitrare în limba română







****************************************************************

Cinema Muzeul Țăranului - Studioul Horia Bernea 
Strada Monetăriei nr. 3, Sector 1, în incinta Muzeului Naţional al Ţăranului Român
tel. 021.317.96.60

Bilet întreg - 10 lei
Bilet redus (elevi, studenți și pensionari) - 7 lei
Biletele se pot cumpăra și în avans, de pe 
eventbook.ro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
inchis